Monitorizare de presă

Căutare

Cuvânt cheie

Organ:

Tematica:



Numele cotidianului: Erdélyi Napló
Anul şi data apariţiei: 03/12/2008
Tematica: transformarea sistemului electoral – problematica reprezentării minorităţilor în parlament
Categoria articolului: editoriale
Autorul articolului: Jakab Lőrinc
Titlul articolului: Huncut Viktória
Acces online: https://www.hhrf.org/erdelyinaplo/archivum.php?id_lapszam=360


Numele cotidianului

Valószínűleg még sok időbe fog telni, amíg az RMDSZ feldolgozza világraszóló választási győzelmét. A sikernyilatkozatok mögött azonban, ott bujkál két makacs tény: a világraszóló győzelmet ellenfél nélkül szerezte meg a szövetség, másrészt pedig a négy évvel ezelőtti részvételhez képest, Markó és lelkes csapata elvesztette szavazóinak az egyharmadát. Az RMDSZ az elért eredmények ellenére múlt vasárnap alulmaradt legnagyobb ellenfelével, az érdektelenséggel szemben. Bár a szövetség lazán vette a parlamenti küszöböt, és a jelek szerint megőrizte szenátori és képviselői helyeinek a számát, berkeiben nem felhőtlen az öröm.

A leglátványosabb távolmaradást Kovászna megyében regisztrálták, mire Kovács Péter kampányalfőnök oda is cserdített egy huszárosat, mondván: az országos stáb nem végezheti el a jelöltek és a helyiek munkáját, a központ csak pénzzel, paripával és ragyogó ötletekkel tudja támogatni a helyenként eltunyult vidéki szervezeteket. Szerinte Háromszéken, a jól teljesítő Hargitával ellentétben csak egy hónappal a választások előtt kezdték „felépíteni” az embereiket, utolsó pillanatra hagyva a jelöltállítást. Tamás Sándor Kovászna megyei tanácselnök nem késlekedett a mosakodással, és a fiaskót az új választási rendre való átállással, és természetesen az MPP aknamunkájával magyarázta. Tamás arra is emlékeztetett, hogy a háromszéki média (?) és az MPP-aktivisták arra buzdították a lakosságot, ne menjenek szavazni, mert nem érdemes. Végül mondott egy olyat, amit talán az édesanyja sem értene meg némi telepátia nélkül: „Meg kell mutatni a dolgok pozitív oldalát, bár tény, hogy vannak negatívumok, mivel az elmúlt évtizedekben nemigen került a labda a mi térfelünkre.” Márton Árpád befutónak tűnő képviselőjelölt már nem sokat lacafacázik a bűvös Kovászna megyei média mibenlétével, hanem egyenesen rámutat a rákfenére, a Háromszék című napilapra: „Van egy monopolhelyzetben levő magyar lap, melynek felelőtlen újságírói nem vették észre, hogy román érdekeket szolgálnak. Arra buzdították az olvasókat, hogy ne menjenek el szavazni, szavazzanak a függetlenekre, vagy szavazzanak érvénytelenül… Megengedhetetlen, hogy egy napilap reklámoldalon elsikkasztva hozza azt a közérdekű információt, hogy ki melyik utcába menjen szavazni.” Márton szerint tehát a Háromszék, az egyetlen székelyföldi napilap, amelyik nem tartozik Verestóy médiabirodalmához, illetve nem az RMDSZ cukros kenyerét eszi, és monopolhelyzetben van. De rossz lehet nekik. Ráadásul eldugják a belső oldalra a választási útikalauzt, és így a szavazó polgár céltalanul bolyong le és fel az utcákon, nem találva a szavazókörzetet. Pfuj.

Végső soron fogyatkozó hátországgal ugyan, de Markó ismét győzelemre vitte megélhetési politikusait, jöhet a második felvonás, a nagy helyezkedésé. A ki ígér többet című társasjátékban az RMDSZ méltán számíthat arra, hogy felkérik a kormányzati szerepre. Az még nem világos, kik alakítanak kormányt, de az a szövetség szempontjából tökéletesen mindegy, egy a lényeg: koalíció lesz. Akkor pedig ott a helyük, hiszen már minden oldalon bebizonyították lojalitásukat. A kormánykoalíciókban ugyanis a román pártok tagjai hajlamosak egymás torkának esni, tehát szükség lehet egy biztos pontra, az RMDSZ-re. Amelyik akkor is vállalja koalíciós kötelezettségeit, ha ezzel saját választóinak, az erdélyi magyar érdekeknek árt. Legalábbis erről szól az elmúlt tizennyolc év folyamatos sikertörténete, belső reformokra semmi szükség, mert minek elrontani azt, ami már olajozottan működik.

  • Despre baza de date

Centrul de Documentare ISPMN a iniţiat un proiect de monitorizare a presei pe tematica reprezentării minorităţilor naţionale. În cadrul proiectului sunt monitorizate versiunile online ale mai multor cotidiane naţionale, atât în limba română cât şi în limba maghiară.

În munca de colectare a materialelor beneficiem de aportul unui grup de studenţi ai Universităţii Babeş-Bolyai, Facultatea de Sociologie şi Asistenţă Socială, fapt ce ne oferă posibilitatea unei dezvoltări continue a bazei noastre de date.

Proiectul de monitorizare a presei doreşte să ofere celor interesaţi, posibilitatea de utilizare a acestei baze de date  în viitoare analize.